Тројца државјани на Австралија во затвор во Иран


Две жени со двојно британско-австралиско државјанство и еден Австралијанец се приведени во Иран, а една од жените е осудена на 10 години затвор, соопшти австралиската Влада.

Австралиското Министерство за надворешни работи и трговија соопшти дека им дава конзуларна помош на нивните семејства и наведе дека не може да објави дополнителни коментари поради обврската за приватност.

Министерството исто така ги повика Австралијанците да ги следат неговите совети за патување кои вклучуваат предупредување дека странците ризикуваат арбитрерно затворање во Иран.

Како што пренесува весникот „Тајмс“, осудената жена е професорка која студирала на Кембриџ и држела предавања на австралиски универзитет. Според весникот, не се знае за што е осудена, а во затвор е веќе една година.

Втората жена е блогерка, која заедно со нејзиниот дечко се приведени пред десет недели кога патувале низ Азија.

Иранските власти соопштија дека блогерката ја држат како дел од планот за олеснување на размената на затворениците со Австралија.

Австралиската Влада и медиумите не ги објавија имињата на приведените.

Неколку странци, од кои повеќето се двојни државјани, се наоѓаат во затворите во Иран. Тие затворања претставуваат средство за притисок од Техеран во контекст на влошување на односите со западните земји по едностраното повлекување на САД од иранскиот нуклеарен договор склучен во Виена во 2015 година.


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници - МИА
Вести

Потврдени 177 нови случаи на заболени со Ковид-19

– Во изминатото деноноќие во нашата земја се извршени 1.245 тестирања за Ковид-19, потврдени се нови 177 позитивни случаи. Од Институтот за јавно здравје за МИА информираа дека најмногу позитивни случаи од коронавирус се регистрирани […]

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]