Трамп: Здравиот разум налага да се повика Путин на Самитот на Г7Трамп: Ситуацијата во Венецуела нема врска со САД - МИА

Вашингтон, 3 јуни 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека здравиот разум налага дека рускиот претседател Владимир Путин треба да биде поканет на Самитот на Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7).


 

Трамп рече дека би било полесно да се решат многу прашања доколку Путин биде на состанокот..

– Многу работи за кои зборуваме се однесуваат на Путин, рече Трамп во интервју за „Фокс њуз“, додавајќи: „Нека биде тој таму, за да се заврши работата“.