Трамп со сенатори разгледува санкции против Турција поради Ц-400


Американскиот претседател Доналд Трамп разговара со републикански сенатори за можни санкции против Турција поради купувањето на руските ракетни системи Ц-400, објави ТАСС повикувајќи се на Белата куќа.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу претходно рече дека Анкара е подготвена да одговори на Вашингтон доколку САД воведат санкции поради доставките на Ц-400.

Тој не ја отфрли можноста Турција да преземе „одредени чекори за темата за воената база во Инџирлик“. Според него, Турција смета дека Трамп и американската администрација нема да воведат санкции во рамките на законот „Справување со противниците на Америка преку санкции”.

Се очекува испорака на делови од руските противвоздушни ракетни системи Ц-400 „Триумф“ да продолжи до крајот на оваа недела.

Вести

Армијата на Република Северна Македонија го одбележува 27-от роденден

– Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на […]

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]