Трамп со сенатори разгледува санкции против Турција поради Ц-400


Американскиот претседател Доналд Трамп разговара со републикански сенатори за можни санкции против Турција поради купувањето на руските ракетни системи Ц-400, објави ТАСС повикувајќи се на Белата куќа.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу претходно рече дека Анкара е подготвена да одговори на Вашингтон доколку САД воведат санкции поради доставките на Ц-400.

Тој не ја отфрли можноста Турција да преземе „одредени чекори за темата за воената база во Инџирлик“. Според него, Турција смета дека Трамп и американската администрација нема да воведат санкции во рамките на законот „Справување со противниците на Америка преку санкции”.

Се очекува испорака на делови од руските противвоздушни ракетни системи Ц-400 „Триумф“ да продолжи до крајот на оваа недела.

Вести

Илиевски најави кривична за Инспекцискиот совет зашто не постапил по одлуката на Антикорупциска

Инспекцискиот совет кој е формиран од Владата работи контра Антикорупциската комисија во однос на донесената одлука за поведување дициплинска постапка против главниот просветен инспектор Африм Салиу. Тоа е незаконито, несовесно и непрофесионално работење на претседателката […]

Вести

Западна Австралија ја легализира еутаназијата

Парламентот на австралиската сојузна држава Западна Австралија денеска изгласа закон со кој се легализира еутаназијата, доброволно и потпомогнато завршување на животот. Со тоа таа е втора австралиска држава во која е легализирана еутаназијата. Австралиската сојузна […]

Балкан

Грција испрати дописи до ОН и Советот за безбедност за Меморандумот меѓу Турција и Либија

Министерството за надворешни работи на Грција синоќа испрати дописи до Генералниот сектретар на Обединетите нации и до Претседателот на Советот за безбедност во кои се објаснети грчките позиции и правните аргументи поврзани со морското право […]