Трамп следната недела ќе се сретне со Столтенберг


Американскиот претседател Доналд Трамп следната недела во Вашингтон ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, соопшти Белата куќа.

Како што се наведува во соопштението, Трамп на 14 ноември ќе разговара со Столтенберг за зголемувањето на трошоците за одбрана и за „поправедна распределба на товарот“.

Трамп на Столтенберг ќе му ја пренесе и важноста од зајакнување на одбранбените механизми на НАТО против разни закани, вклучително и тероризмот и кибер нападите


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

No Picture
Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]