Трамп следната недела ќе се сретне со Столтенберг


Американскиот претседател Доналд Трамп следната недела во Вашингтон ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, соопшти Белата куќа.

Како што се наведува во соопштението, Трамп на 14 ноември ќе разговара со Столтенберг за зголемувањето на трошоците за одбрана и за „поправедна распределба на товарот“.

Трамп на Столтенберг ќе му ја пренесе и важноста од зајакнување на одбранбените механизми на НАТО против разни закани, вклучително и тероризмот и кибер нападите


Вести

Оставка на шефот на полицијата на Малта

Шефот на полицијата на Малта, Лоренс Кутахар, поднесе оставка по критиките што ги добил за начинот на кој ја водеше истрагата за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, која истражувала случаи на корупција. Новиот премиер […]

Балкан

Телефонски разговор Мицотакис – Меркел во пресрет на конференцијата во Берлин за Либија

Незадоволство за фактот што Грција не е поканета на конференцијата во Берлин и загриженост за ситуацијата во Либија особено по потпишувањето на меморандумите со Турција, кои Грција ги смета за невалидни, изразил грчкиот премиер Кирјакос […]

Вести

Велика Британија: Министерството за финансии ја означи организацијата Хезболах за терористичка група

Британското Министерство за финансии соопшти денеска дека ја означува целата организација Хезболах како терористичка група во согласност со нејзините правила за тероризам и финансирање на тероризмот и дека имотот на групата ќе биде замрзнат.   […]