Трамп разгледува смена на секретарот за одбранаЕспер: Кина и Русија за користат пандемијата за сопствени интереси - МИА

Вашингтон, 13 август 2020 () –  Американскиот претседател Доналд Трамп во приватни разговори со свои советници разговарал за можноста за отстранување на Марк Еспер од функцијата секретар за одбрана по изборите во ноември.

Причината за тоа се многуте разлики меѓу нив двајца, наведуваат американски медиуми, повикувајќи се на информиран извор.

Трамп беше загрижен дека Еспер е против распоредување војници за да се справи со немирите што избувнаа во јуни по смртта на Џорџ Флојд. Двајцата не се согласија околу забраната за поставување знамиња на Конфедерацијата во воени бази.

Сепак, претседателот не планира да побара оставка од Еспер пред изборите на 3 ноември, на кои Трамп ќе се кандидира за втор мандат.

Во исто време, Трамп нагласи дека американските приградски домаќини ќе гласаат за него на претседателските избори во ноември. Неговите противници ги опишаа неговите зборови како расистички и сексистички, јави ДПА.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*