Трамп: Коронавирусот е под контрола колку што е тоа можноТрамп: Не очекуваат најтешки недели - МИА

Вашингтон, 5 август 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ширењето на коронавирусот во САД е под контрола „колку што е тоа можно“.

„Луѓето умираат, тоа е вистина. Така е како што е. Но, тоа не значи дека не правиме сè што можеме. Тој е под контрола колку што може да се контролира. Ова е ужасна чума“, рече Трамп во интервју за веб-страницата „Акиос“.

Како што пренесуваат странските агенции, Трамп во објава на Твитер продолжил да врши притисок врз училиштата повторно да се отворат и го бранел одговорот на неговата администрација на вирусот.

Во САД од Ковид-19 починаа најмалку 155.000 луѓе. 

 


Изминатата недела 705 нови позитивни со коронавирус, за 10,8 проценти помалку од претходната - МИА
Вести

Осум лица починати од Ковид-19, новозаразени 144, оздравени 97 пациенти

Скопје, 18 септември 2020 () – Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на Ковид-19, починати се осум лица, а  оздравени 97. Од […]

„27-ми Април“ пред Апелација на 27, 28 и 29 мај - МИА
Вести

Врховен ги потврди пресудите на Апелација за Груевски, Поповски и Јанкулоска

Скопје, 18 септември 2020 () – Врховниот суд на Република Северна Македонија ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје и ги одби барањата за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски […]

Осум објекти од детската градинка ,,Рада Поцева“ од Кавадарци започнаа со работа - МИА
Вести

Втор случај на дете во градинка заразено со Ковид 19, Владата останува на ставот родителите да се вратат на работа

Скопје, 18 септември 2020 () – Втор случај на Ковид-19 на дете во градинка вчера беше регистриран во нашата држава. Се работи за дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“. Детето не […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*