Трамп: Ким сака да се ослободи од само две нуклеарни постројки


Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му рекол дека сака да отстрани само едно или две од петте нуклеарни постројки во таа земја.

– Напуштајќи го Самитот во Хамој му реков на Ким, што е многу важно, е дека тој не е подготвен за договор, бидејќи сака да се ослободи од само една или две постројки, изјави Трамп за „Фокс њуз“.

– Северна Кореја има пет постројки. Прашав што со преостанатите три. Тоа не е добро, изјави Трамп.

Самитот во Ханој, одржан на крајот на февруари, пропадна откако Трамп и Ким не успеаја да ги надминат несогласувањата околу денуклеаризацијата на Северна Кореја и олеснувањето на американските санкции. Од тогаш и билатералните преговори се во застој.

Трамп потенцира дека не биле спроведени нуклеарни проби и тестирање на проектили со долг дострел за време на дипломатските напори на неговата администрација.


НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени - МИА
Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Скопје, 12 август 2020 () – Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто нема да ја доведе […]

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]