Трамп го одложи воведувањето царини за европските и јапонските возила


Американскиот претседател Доналд Трамп донесе одлука за одлагање на воведувањето царини за увоз на автомобили произведени во земјите членки на ЕУ и во Јапонија, за период од 180 дена, соопшти денеска Белата куќа.

Како што јави ДПА, воведувањето царини за увозот на автомобили во САД ќе ги погодеше сите европски земји, но пред се Германија чии производители се најголеми извозници на возила на американскиот пазар.

Крајниот рок за воведувањето на американските царини истекуваше денеска.

Во соопштението на Белата куќа се наведува дека Трамп му наложил на трговскиот претставник на САД, Роберт Лајтајзер да започне преговори со ЕУ и Јапонија за постигнување договори „со кои ќе се отстранат заканите по националната безбедност, што и нанесуваат штета на американската автомобилска индустрија“.

Пред три месеци американското Министерство за трговија достави извештај до Белата куќа во кој беше наведено дека увозот на автомобили претставува закана за националната безбедност на САД. Во извештајот се посочуваше дека Трамп има рок од 90 дена да донесе одлука за воведување царини за увозот на автомобили.


Вести

АЕК: Ќе се блокираат повиците од странски неидентификувани броеви, граѓаните да не одговараат

Телекомуникациските оператори ќе ги блокираат броевите од кои што кон  домашни корисници од претпладнето има голем број неидентификувани повици од странство и во текот на денов таквите повици ќе престанат, изјави за МИА директорот на […]

Вести

Гордана Јанкулоска сведочеше за „Монструм“

– Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка, биле информациите за убиството на четирите mомчиња и рибарот на Смилковскоро езеро, кои доаѓале до Гордана Јанкулоска која во 2012 беше министерка за внатрешни работи. Таа денеска во […]

Вести

Милошоски и ја предаде на Русковска аудио снимката што ја пушти на собраниска комисија

–  Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја предал аудио снимката, која како што вели, ја добил од укажувач, а на која се претпоставува дека се слуша гласот […]