Трамп ги осуди нападите во Франција-ниту една земја веќе не може да ги толерира 

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази солидарност со Франција по нападите во Ница и предупреди на неприфатливи „терористички напади“.

Our hearts are with the people of France. America stands with our oldest Ally in this fight. These Radical Islamic terrorist attacks must stop immediately. No country, France or otherwise can long put up with it!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 29, 2020

„ Ние сме со Французите со целото срце. Америка е со нашиот најстар сојузник во борбата”, напиша тој на Твитер.

„ Овие терористички напади од страна на радикалните исламисти мора да престанат веднаш. Ниту една земја, било да е тоа Франција или која било друга, не може да ги толерира повеќе“ додаде Трамп.

Три лица беа убиени утрото со нож во напад во црква во Ница, на југоистокот на Франција.

Напаѓачот е 21-годишен Тунижанец, кој неодамна пристигнал од Лампедуза, според извори блиски до случајот и за време на нападот извикувал „Алаху Акбар“.