Тисенкруп ја продаде фирмата за лифтови за 17,2 милијарди евра


Тисенкруп ја продаде фирмата за лифтови за 17,2 милијарди евра - МИА

Берлин, 31 јули 2020 () – Германскиот конгломерат Тисенкруп денеска соопшти дека ја заврши продажбата на фабриката за производство на лифтови на приватни инвестициски фирми за 17,2 милијарди евра.

Тисенкруп со продажбата си обезбеди финансиска инекција, но во исто време остана и без својот најдобар имот.

Германскиот индустриски гигант во февруари постигна договор за продажба на фирмата ТК Елеватор конзорциум на чие чело се инвестициските фондови Адвент и Синвен, а германската РАГ фондација учествуваше како коинвеститор.

– Откажувањето од фирмата за лифтови, која има над 5.000 врабоени, беше тешка одлука, но беше неопходна во интерес на целата компанија, изјави генералната директорка на Тисенкруп, Мартина Мерц.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*