Телефонски разговор на Путин и Курц за руската вакцина


– Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Себастијан Курц телефонски разговараа за борбата против пандемијата, вклучително и можното доставување на руската вакцина „Спутник V“ во Австрија и нејзино заедничко производство, соопшти прес-службата на Кремљ.


 

„Детално беа разгледани прашањата за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и можноста за достава на руската вакцина Спутник V во Австрија, како и за заедничко производство“, се вели во соопштението.

Се додава дека се договорени натамошни „блиски контакти меѓу соодветните специјализирани агенции на двете земји“.

Како што пренесува агенцијата ТАСС, разговорот е инициран од австриска страна.

Русија е прва земја во светот што регистрираше вакцина против коронавирус на 11 август 2020 година.