Тајландската Влада одобри нацрт-закон за пристап до канабисТајландската Влада одобри нацрт-закон за пристап до канабис - МИА

Бангкок, 4 август 2020 () – Владата на Тајланд денеска го прифати предлогот на Министерството за јавно здравство на здравстените работници, земјоделците и пациентите да им се овозможи одгледување, производство и извоз на канабис и неговите производи во медицински цели.

Со тоа ќе им се овозможи на пациентите кои имаат сертификат од лекар, на експертите по традиционална и применета медицина и на земјоделците да побрааат дозвола за производство, увоз, извоз, дистрибуција и поседување на канабис.

Нацрт-законот ќе биде испратен до Државниот совет за правно прецизирање, а потоа на гласање во Парламентот. 


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*