СЗО: За државите со помали доходи обезбедени 120 милиони брзи тестови


За земјите со низок и среден приход Светската здравствена организација (СЗО) ќе обезбеди околу 120 милиони брзи дијагностички тестови на Ковид-19. Во рок од  шест месеци овие тестови треба да бидат достапни до сите земји, а нивната максимална цена не треба да биде поголема од пет долари.

Ова на денешната прес-конференција во Жeнева го изјави директорот на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус, додавајќи дека тестовите даваат сигурен резултат за само 15 минути, пренесоа британските медиуми.


Вести

Нови ковид мерки – Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со преполовен капацитет

– Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. Ова се дел од […]

Вести

Угостителските објекти ќе работат само до 23 часот

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и да […]

Вести

408 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*