СЗО е фокусирана на четири или пет третмани што најмногу ветуваат


СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата со Ковид-19 - МИА

Женева, 12 мај 2020 () –  Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека некои третмани ја ограничуваат сериозноста или времетраењето на респираторната болест Ковид-19, додавајќи дека ова тело е фокусирано на дознавање повеќе детали за четири или пет најперспективни, пренесуваат британските медиуми.

-Имаме некои третмани што се во раните фази од истражувањата, а кои можат да ја ограничат тежината или должината на траењето на болеста, но немаме ништо што може да го убие или запре вирусот, изјави портпаролката Маргарет Харис на денешниот брифинг во Женава.

Харис кажа дека има потенцијално позитивни податоци, но треба да се добијат дополнителни податоци за да бидат сто проценти сигурни дека едниот третман е подобар од другите.


Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август - МИА
Вести

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август

Скопје, 6 јули 2020 () – Судењето за случајот „Монструм“ продолжува на 26 август годинава, откако денешното рочиште е одложено поради најавено отуство на надлежниот јавен обвинител. – Заради интерес на медиумите и невладините организации […]

Различни ветувања од партиите, во фокусот младите и економијата - МИА
Вести

Различни ветувања од партиите, во фокусот младите и економијата

Скопје, 6 јули 2020 () – Правда за сите, администрација по европски стандарди, сигурност, просперитет, борба против корупцијата и криминалот, обнова на правосудството, подобар живот за младите, реформи во образованието, ова синоќа им го ветија […]

Бројот на починати од коронавирус во САД надмина 50.000 - МИА
Вести

Во континуитет висок број на починати од Ковид-19, досега 341 смртен случај

Скопје, 6 јули 2020 () – Седум починати од Ковид-19 се регистрирани вчера, со што вкупната бројка на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 341. Пет од нив се од Скопје, еден од Тетово […]