Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата


Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата - МИА

Њујорк, 22 септември 2020 () – За време на специјалната сесија на ОН по повод 75-годишнината од постоењето на оваа организација светските лидери се согласија дека е потребна посилна соработка, особено во услови на глобални проблеми, како што е пандемијата на коронавирусот.Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ОН по Втората светска војна учествувале во воспоставувањето на новиот светски поредок и заедница за зачувување на мирот и иднината. Канцеларката, сепак, истакна дека премногу често ОН требале да заостануваат зад своите идеали, бидејќи интересите на одделни земји-членки од време на време спречуваа оваа наредба да функционира на начинот на кој првично беше замислена. Таа истакна дека оние кои веруваат дека можат подобро самите грешат.

-Нашиот свет е нешто што го споделуваме, исто и нашето страдање. Ние сме еден свет, рече Меркел.

Таа се осврна на пандемијата на Ковид-19 и рече дека ова е еден од примерите што покажува дека глобалните проблеми бараат глобална соработка надвор од националните граници и на сите нивоа.

ОН може да биде ефикасен само кога нејзините членки се обединети, особено кога станува збор за најважните безбедносни прашања, како што се ситуацијата во Либија и Сирија, посочи германската канцеларка. Таа рече дека мора да сториме се што е во наша моќ да најдеме заеднички решенија и дека ОН мора да продолжи да се развива за да биде во позиција да одговори на глобалните предизвици на 21 век.

Шпанскиот крал Филип Шести изрази благодарност за постоењето на ОН, како и благодарност до сите оние без кои оваа организација немаше да постои и на сите кои учествуваа и учествуваат во реализацијата на нејзината мисија.

Кралот посочи дека е потребно поголемо единство и соработка меѓу народите, како што покажа пандемијата со Ковид-19, со која во моментов се бори целиот свет.

Шпанија, додаде кралот, ќе остане посветена на одржливиот развој, заштитата на животната средина, борбата против тероризмот, заштитата на најранливите и подобрувањето на животот на луѓето како целина, помагајќи да се направи визијата на ООН реалност.

Претходно на сесијата, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, оцени дека предизвиците на иднината не се исти денеска како и пред 75 години, кога беа основани Обединетите нации, и дека овие предизвици бараат наше целосно залагање и борба за универзалните вредности.

Како што рече, тој е и политичар и граѓанин загрижен за иднината на планетата и би сакал да обезбеди неговите и другите деца кои имаат слобода и почит, свет без дискриминација, како и пристап до вода и шуми, да ги „рашират крилјата“.

Кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека пандемијата на Ковид-19 е голем предизвик за човештвото, и поради новата реалност, светот мора да размисли што ОН сака за светот во ерата на постпандемијата.

Како што рече, сите мора да работиме заедно за да обезбедиме безбедност, што е императив.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека многу градители на мирот ветиле дека ќе работат во службата на ОН на различни нивоа.

Како што рече, постои посветеност и потреба да се соочиме со реалноста.

 


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*