Суд забрани антирасистички протест во Сиднеј


Суд забрани антирасистички протест во Сиднеј - МИА

Сиднеј, 5 јуни 2020 () – Австралиски суд забрани протест против полициска бруталност и расизам во Сиднеј, планиран за утре, истакнувајќи дека претставува здравствен ризик поради епидемијата на коронавирусот.

Судска забрана за протестот побара полицијата на Нов Јужен Велс, а се очекуваше илјадници луѓе да се соберат во знак на солидарност со демонстрантите во САД кои протестираат поради смртта на Џорџ Флојд при полициското апсење.

Организаторите истакнаа дека се решени да одржат протест, јави Би-Би-Си.

Австралискиот премиер Скот Морисон го критикуваше планот за одржување на протестот и рече: „Не одете“.

– Ајде да најдеме друг начин да ги изразиме своите чувства, а не да го ризикуваме нашето здравје и здравјето на другите, истакна Морисон.

Демонстрации веќе се одржаа во други градови, вклучувајќи ги Бризбејн, Перт и Канбера, и се фокусираа на загрозување на правата на Абориџините во Австралија и непропорционалниот број на црнци во затворите во земјата.

Полицијата во Мелбурн ги повика луѓето да не учествуваат, заканувајќи се со казни, додека организаторите во Бризбејн и Аделаид добија дозвола.

Во Австралија, која пријави околу 7.200 случаи на коронавирусот, кривата е рамна од април и нема локална трансмисија повеќе од една недела.


Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]

Тестирањето на околу 800 штипски текстилни работници завршува утре - МИА
Вести

Регистрирани нови 147 случаи на КОВИД-19 и шест починати

Скопје, 4 јули 2020 () – Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период […]