Стејт департментот со предупредување за оние кои патуваат во Кина


Американскиот Стејт департмент денеска повика сите кои патуваат за Кина да бидат особено внимателни поради епидемијата од коронавирусот, јави Гласот на Америка.

Во повеќе земји во светот веќе се преземаат мерки за запирање на оваа болест да не се прошири во меѓународни размери.

Вирусот се појави во Кина и кинеските власти денеска изолираа пет града кои се во средиштето на епидемијата, а причина се 17 смртни случаи досега.

Од вирусот се имаат заразено 630 луѓе.


Вести

Заев и Мицкоски во домашна изолација поради контакт со заболен од ковид – 19

Скоипје, 9 април 2020 () – Лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев на СДСМ и Христијан Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ од денеска се во задолжителна домашна изолација, соопшти денеска на вонредна прес – конференција […]

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19 - МИА
Вести

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19

Скопје, 9 април 2020 () – Притвореник во затворот Скопје во Шуто Оризари, примен на 8 март оваа година, кој починал од срцев удар, без симптоми за коронавирус, посмортем му е потврден Ковид 19, соопшти […]