Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија


САД апелираат на дијалог и воздржаност во Црна Гора - МИА

Вашингтон, 10 јули 2020 () – Стејт департментот потврди дека е одобрена можноста за продажба на 105 борбени авиони Ф-35 на Јапонија за 23 милијарди долари.

„Од витално значење за американските национални интереси е да и се помогне на Јапонија да развие и одржи силна и ефикасна одбранбена сила“, се вели во соопштение на Стејт департментот.

Предложената продажба на борбени авиони нема да го наруши воениот баланс во тој дел од Азија.


Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Ратификации на договори и спогодби и едно задолжување денеска пред пратениците

– Покрај измените и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратениците денеска на пленарна седница треба да разгледаат четири ратификации на договори и спогодби, едно задолжување и испраќање на војници во […]

Вести

Републиканците поразени во Врховниот суд за клучна одлука за гласање по пошта

– Врховниот суд на САД донесе одлука дека гласачките ливчиња за претседател од Пенсилванија, клучни за шансите на Доналд Трамп да биде реизбран, ќе се сметаат за валидни ако бидат добиени во рок од три […]

Вести

Будно се следи состојбата со коронавирусот во градинките, ќе се носат одлуки заедно со локалните власти

– Од моментот на отворање на градинките на 9 септември, досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на коронавирусот. Во моментот, во изолација се вкупно 309 дечиња и околу 50-тина вработени. Бројот на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*