Сопругата на Зеленски хоспитализирана поради Ковид-19


Сопругата на Зеленски хоспитализирана поради Ковид-19 - МИА

Киев, 16 јуни 2020 () – Сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олена Зеленска, е хоспитализирана со Ковид-19 и пневмонија, соопшти денеска претседателскиот Кабинет.


 

Состојбата на Зеленска (42) е стабилна, има билатерална пневмонија со „умерена сериозност“ и може да дише без респиратор, се вели во соопштението.

Украинските медиуми пред четири дена јавија дека сопругата на украинскиот претседател е позитивна за коронавирусот, а кабинетот на претседателот подоцна соопшти дека се тестирани и Зеленски и нивните деца, и оти биле негативни.

Во првите денови Олена Зеленска немала никакви симптоми и се чувствувала добро.

Во Украина досега има повеќе од 30.000 заразени со коронавирусот, од кои повеќе од 900 лица починале.