Скандал: Малолетници од 8 и 13 години се во врска, мајката на девојчето ги поддржува


Скандал ја тресе цела Украина, но и регионот, мајка ја поддржа врската на 8-годишната Мила со 13-годишниот блогер Паша, а нивните Инстаграм профили се полни со „погрешни“ слики.  Малата Мила има скоро седум милиони следбеници на платформата Likee, која е слична на TikTok, и е популарна меѓу руската и украинската младина. Од друга страна, уште половина милион луѓе ја следат на Инстаграм.


 

Ова осумгодишно девојче не само што е активна на социјалните мрежи под покровителство и поддршка на нејзината мајка Дарја, туку работи и како детски модел за бројни модни ревии, пренесува РТ.

Неодамна, на Инстаграм, во сега избришана објава, таа откри дека стапила во романтична врска со 13-годишниот блогер Паша Пел од Москва.

„Паша и јас сега сме двојка“, напиша девојчето.

 

И покрај фактот дека целата приказна неодамна го привлече вниманието на пошироката јавност, се чини дека нивната врска трае веќе некое време. Имено, и двајцата објавија фотографии на своите „сториња“ на кои се бакнуваат, па дури и спијат во ист кревет.

На една фотографија се гледа како се гушкаат, додека Мила мие заби и тоа само во долна облека. Кога нивните фотографии станаа тема на медиумите во Украина и пошироко, повеќето такви фотографии и видеа беа отстранети, оставајќи ги само оние каде момчето и девојчето не се сами или се во нормални ситуации.

Мајката на оваа девојка, Дарја, објасни на Инстаграм дека нема проблем со врската на нејзината ќерка, како и дека тоа е „нивен живот и дека тие самите мора да разберат што и како“. Поради сè, оваа мајка беше нападната од бројни критичари и негативни коментари, а некои дури одат дотаму што бараат властите да ја гонат и да и го одземат старателството.

“Мајката на Мила, Дарја има проблеми во главата. Таа го сексуализира своето сопствено дете за пари. Таа не сфаќа дека покрај децата и тинејџерите, огромен број коментари доаѓаат од педофили. Проблемот со детските модели и децата кои учествуваат на натпревари за убавина секогаш биле рак на индустријата во шоу-бизнисот. Детските блогери исто така спаѓаат во таа група “, напиша украинката Герда Вебер, една од најгласните критичари на целиот случај.

Се огласи и адвокатот Ана Маjarар, тврдејќи дека Дарја ја претворила „својата ќерка, осумгодишно девојче во заводлива жена за перверзни“.

Скандалот го коментираше и украинскиот новинар и поранешен политичар Игор Мосијчук, кој рече дека целата работа бара „итна интервенција на националната полиција“.

„Сето ова на социјалните мрежи на Мила и Паша е многу близу до детска порнографија и ги привлекува и стимулира педофилите да дејствуваат“, напиша тој на својата Фејсбук страница.

 

Извор: Zena.blic.rs