Сириска опсерваторија за човекови права: Нема докази за хемиски напад во северна Сирија


Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Велика Британија, соопшти дека нема докази дека сириската армија извршила нов хемиски напад, и покрај обвинувањата од Вашингтон.

– Немаме докази за таков напад. Не сме документирале никаков хемиски напад во планините на Латакија, изјави Рами Абдул Рахман, раководител на Опсерваторијата.

Сојузот на џихадистите Хајат Тахир ал-Шам, предводен од поранешниот огранок на Ал Каеда, ја обвини владата на Дамаск дека во неделата извршила напад со хлор врз нивните борци во северната провинција Латакија.

Сириската армија го отфрли тоа обвинение и го нарече измислица.

Меѓутоа, Стејт департментот синоќа соопшти дека САД имаат сомнежи дека сириската влада користи хемиско оружје, вклучително и наводниот напад со хлор во северозападна Сирија.

– За жал, забележуваме дека режимот на Асад повторно го употребува хемиското оружје, вклучително и во наводниот напад со хлор во северозападниот дел на Сирија на 19 мај, изјави портпаролот на Стејт департментот, Морган Ортагус.

Според него, САД и натаму собираат информации за наводниот напад, а во случај да се покаже дека е користено хемиско оружје, САД и нејзините сојузници, како што рече, ќе реагираат брзо и соодветно.

Абдул Рахман рече дека е невозможно да се потврди тој инцидент, бидејќи во неделата за време на наводниот напад на локацијата биле присутни само џихадисти.

– Немаше цивили таму, рече тој.

Белите шлемови, кои известија за претходните напади во бунтовничките делови на Сирија, изјавија дека немаат информации за таков напад со гас.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]