Сиднеј зафатен од чад поради пожарите што ја зафатија Австралија


Силните ветрови денеска поттикнаа десетина пожари кои горат во дел на австралискиот источен брег, а Сиднеј е обвиен во густ чад, поради што е издадено предупредување за опасност по здравјето на жителите на најмногубројниот австралиски град.

Пожарите уништија околу еден милион хектари обработлива површина во последните недели, поттикнати од тригодишната суша, за кои експертите тврдат дека е засилена од климатските промени.

Во австралиската држава Нов Јужен Велс горат околу 60 пожари, а поради силните ветрови во некои делови од Сиднеј десетпати е зголемена опасноста по здравјето.

Локалното Министерство за здравство ги предупреди граѓаните ако е можно да не ги напуштаат домовите, а според пожарникарите густиот чад, поради силниот ветер, ќе се задржи цел ден.

Во пожарите што минатата недела ја зафатија Австралија загинаа четири лица, а над 300 домови се уништени. Во гаснењето на огнот беа ангажирани над 1.300 пожарникари.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]