Швајцарија воведе задолжително носење маски во јавен превоз


Швајцарија воведе задолжително носење маски во јавен превоз - МИА

Берн, 6 јули 2020 () – По првпат од избувнувањето на епидемијата на коронавирус во Швајцарија, од денеска е во сила задолжително носење заштитна маска во јавниот превоз.

Маските,исто така, од денеска се задолжителни на сите летови на компанијата „Свис“.

До денеска, заштитната маска беше само препорака. Меѓутоа мнозинството ја игнорираше препораката, поради што мерката сега е задолжитена.

Во Швајцарија досега се евидентирани над 32 илјади случаи на заразени со коронавирус и блузу 2000 починати.


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*