Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт


– Престолонаследникот Наваф ал Ахмад ал Џабер ал Сабах е именуван за нов емир на Кувајт, соопшти кувајтскиот Министерски совет.

Неговото именување уследи по веста за смртта на емирот Шеик Сабах Четврти. Тој почина на 91-годишна возраст во САД, а во Кувајт е прогласена 40-дневна жалост.

Според Уставот на Кувајт престолонаследникот автоматски станува емир, но ја презема власта откако ќе положи заклетва пред Парламентот.

Шеик Наваф, брат на Шеик Сабах, досега извршуваше високи функции, меѓу кои и министер за одбрана и за внатрешни работи.


Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Бизнис и економија

Нов протест на оштетените од Еуростандард банка

Оштетените од пропаѓањето на Еуростандард банка најавуваат дека ќе одржат втор протестен собир пред зградата, како што наведуваат, „на еден од главните виновници за ситуацијата во која се наоѓаат, а тоа е Народната Банка“. Протестот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*