Шариари: Идентификувани 100 жртви од соборениот украински авион


Шефот на Обвинителството во Техеран, Мохамад Шариари денеска изјави дека до сега се идентификувани 100 луѓе од соборениот украински патнички авион во Иран.

– Идентификувани се 100 жртви благодарение на неуморните напори на нашите колеги и форензичарите. До сега телата на 30 жртви се предадени на нивните семејства, посочи Шариари.

Тој додаде дека продолжува процесот на идентификација на жртвите, како и дека истиот ќе биде завршен до крајот на неделата.

Иранската армија призна дека ненамерно го соборил украинскиот авион при што загинаа 167 патници и членови на екипажот.


Дерковски: Им честитам на граѓаните, изборниот ден помина одлично, со мали исклучоци - МИА
Вести

ДИК: Одѕивот до 20:45 часот 50,86 проценти

– До 20:45 часот на гласање на денешните парламентарни избори излегле 922.678 граѓани со право на глас, односно одѕивот е 50,86   проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени се податоци од 3.466 од 3.480 гласачки места. […]

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес - МИА
Вести

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес

Скопје, 15 јули 2020 () – Излезноста со оглед на целата ситуација е задоволителна, оцени попладнево претседателот на Државната избона комисија (ДИК) Оливер Дерковски на прес-конференција. До 17 часот според податоците на ДИК на гласање […]

Вести

До 17 часот во Охрид гласале 41, во Струга 30 и во Дебрца граѓани 44 отсто од гласачите

Охрид, 15 јули 2020 () – На предвремените парламентарни избори до 17 часот во Охрид на гласање излегле 41,7 отсто од лицата со право на глас. – Гласањето се одвива непречено и без проблеми, граѓните […]