Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата


Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата.

Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Политичката криза почна минатата недела кога министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини побара предвремени избори.

Неговото барање уследи по несогласувањата со коалицискиот партнер Движење пет ѕвезди за прашањата за миграцијата и за буџетот.

Бизнис

УЈП: Исплатата на поврат на ДДВ се уште во тек

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека се уште во тек е исплатата на повратот на ДДВ која за првото тримесечје треба да заврши до 31 овој месец. Од УЈП апелираат граѓаните да проверат дали […]

Бизнис

„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и психотрпони супстанции. Од Здружението побараа […]

Вести

Ново рочиште за „Талир“, Илија Димовски побара одлагање

Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. На почетокот на судењето обвинетиот […]