Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата


Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата.

Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Политичката криза почна минатата недела кога министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини побара предвремени избори.

Неговото барање уследи по несогласувањата со коалицискиот партнер Движење пет ѕвезди за прашањата за миграцијата и за буџетот.

Вести

Армијата на Република Северна Македонија го одбележува 27-от роденден

– Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на […]

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]