Се урна руски воен школски авион кај Краснодарск, пилотот загина


Во пад на руски воен школски авион „Л-39“ во регионот на Краснодарск погина пилотот, соопшти руското Министерство за одбрана.

-Борбениот школски авион се урна денеска во текот на рутиски лет во регионот на Краснодарск, околу 16 часот по московско време, соопшти министерството, пренесе Тасс.

Авионот не бил вооружен, а пилотот, кадет на военото училиште,  не успеал да се катапултира и погинал во несреќата.

Спасувачките екипи се не терен и работат на увидот на местото на падот на авионот.


Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден - МИА
Вести

Партиите блиску до договор, да се искористи периодот на вонредна состојба за постигнување консензус

Скопје, 31 мај 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вчера, по седницата на Советот за безбедност, откри дека партиите биле блиску до договор за датум за избори, но последните два дена, поради ситуацијата со коронавирусот […]

Изјава на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски (во живо) - МИА
Вести

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Скопје, 31 мај 2020 () – Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука, како што рече Пендаровски по […]