СБ на ОН загрижен поради бегалците и бегството на милитантите во Сирија


Советот за безбедност на Обединети нации денеска изрази загриженост поради опасноста од влошување на хуманитарната ситуација во североисточна Сирија и бегството на борците од Исламска држава, но тоа не го поврза со турската офанзива против Курдите на тоа подрачје.

Во кусото соопштение на СБ на ОН се укажува дека десетици илјади цивили се принудени да ги напуштат домовите.

Во соопштението се посочува и дека расте неизвесноста за судбината на борците на ИД, кои се наоѓаат во курдските затвори.

Тоа беше втора седница посветена на Сирија од почетокот на турската воена офанзива во северна Сирија, што почна на 9 октомври. Седницата беше иницирана од Велика Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска односно европските земји членки во СБ на ОН.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]