САД: Рекорден буџетски дефицит во април


Советник: Ситуацијата со американската економија е многу сериозна - МИА

Вашингтон, 13 мај 2020 () – САД соопштија за рекорден буџетски дефицит од 738 милијарди долари, во април годинава, предизвикан од огромни издвојувања на владата и драстично намалените приливи во државните каса за време на пандемијата на коронавирусот.

Министерството за финансии на САД соопшти дека буџетскиот дефицит во април е вистински ран показател за огромните издвојувања на владата, насочени кон ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирусот врз американската економија.

Американскиот Конгрес досега одобри 3.000 милијарди американски долари пакет економска помош за американското стопанство, а некои од првите мерки требаше да бидат исплатени во април.
Државата приходувала 242 милијарди американски долари во април, што е намалување од 55 проценти во однос на истиот период минатата година.

 


Влада: Македонска банкарска асоцијација да изготви урнек за лицата кои не можат физички да пристапат до банките - МИА
Вести

Донесени повеќе кадровски решенија, Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е нов генерален секретар на Владата. Одлуката е донесена вечерва, на 24-та седница на Владата, заедно со повеќе кадровски решенија. Како што информира владината прес-служба, Амет Аџиу […]

Вести

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38, Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, […]

Зекири: Сите ифтарски вечери ги имав дома, само со членовите на домаќинството - МИА
Вести

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и актуелен потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е назначен за генерален секретар на Владата, потврдија за за МИА од владината прес-служба. Одлуката за тоа е донесена на денешната владина седница. Мухамед Зекири доаѓа […]