САД повлекуваат милиони бебешки лежалки „Фишер-Прајс“


Милиони лежалки за бебиња на производителот „Фишер-Прајс“ се повлечени од пазарот по смртта на повеќе десетици новороденчиња, соопшти американската Комисија за безбедност на потрошувачите (ЦПСЦ).

– Смртта на бебињата се случи во лежалките Рок енд Плеј, откако новороденчињата се вртеле на стомак или странично додека не биле под надзор, или, пак, во други околности, наведува Комисијата во своето соопштение.

Повлечени се околу 4,7 милиони производи. Американската педијатриска академија, исто така, побара сите производи да се повлечат од пазарот.

Најмалку 32 бебиња починале во тие лежалки од 2009 година, тврди Комисијата.

„Фишер-Прајс“ вчера истакна дека доброволно ги повлекува „сите примероци“ на производот „во партнерство“ со ЦПСЦ.

– Иако и понатаму ја гарантираме безбедноста на сите наши производи, имајќи ги предвид пријавените инциденти во кои производот се користел спротивно на безбедносните предупредувања и упатства, одлучивме дека доброволното повлекување е најдобар начин на дејствување, соопшти компанијата.

Балкан

Бугарскиот претседател Радев стави вето за купување американски борбени авиони

Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето на спорното купување американски борбени авиони Ф-16. Како причина Радев ја наведе високата цена, недоволната опрема и зголемувањето на буџетскиот дефицит што таа нарачка го повлекува со себе. – […]

Вести

Новиот премиер на Велика Британија – за приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен […]

Балкан

Србија: Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

Иако од отворањето на јужната траса на Коридорот 10 за Северна Македонија не поминаа ни три месеци, на делницата помеѓу Царичина долина и тунелот Манајле, напукна асфалтот. Кон крајот на мај со музика и огномет, […]