САД: Повеќе од 56.000 заболени од Ковид-19 за еден денВашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19 - МИА

Вашингтон, 21 јули 2020 () – Во последните 24 часа во САД се потврдени над 56.000 новозаразени и 372 смртни случаја како последица на новиот коронавирус, соопшти Универзитетот Џонс Хопкинс во Вашингтон.


 

Врз основа на податоците од 50 сојузни држави, Вашингтон Д.Ц. и други американски територии, од почетокот на пандемијата во САД се регистрирани повеќе од 3,8 милиони заразени лица, а починале речиси 141.000 луѓе.