САД/Ковид-19: Втор ден по ред околу 2.000 смртни случаи


Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19 - МИА

Вашингтон, 9 април 2020 () –  Втор   ден по ред, во САД се пријавени околу 2.000 смртни случаи поврзани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс.  Починатите вчера беа 1.973 година, нешто повеќе од смртните случаи претходниот ден – 1939 година. Вкупно смртните случаи во САД се 14.695. Така, САД ја надминуваат Шпанија, каде има 14.555 починати, но останува приближно на ниво на Италија – 17.669.

Вкупниот број заразени лица во САД е 430.376, оздравени  се 23.707. Најм,ногу заразени и починати од Ковид-19 има во државата Њујорк, каде што во последните 24 часа починаа уште 779 лица.

Центрите за контрола и спречување на болести најавија дека некои вработени во виталните сектори, како што се здравството и снабдувањето со храна, кои биле во контакт со заразените, ќе можат да се вратат на работа. Сепак, ова може да се направи под одредени услови – доколку вработените немаат никакви симптоми, пред да започнат со работа, се мери нивната температура, на работа постојано носат маска, почитуваат социјалната дистанца, и др.


Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]

Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево - МИА
Вести

Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

Скопје, 28 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале два лица, а кај […]

Чулев: Да бидеме мудри, сочувствителни, кооперативни истрајувајќи и победувајќи го премрежието со кое што човештвото се соочува - МИА
Вести

Чулев: АНБ се уште е дел од системот за следење на комуникации

Скопје, 28 мај 2020 () – Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на безбедносниот систем се само […]