САД и Саудиска Арабија бараат продолжување на ембаргото за увоз на оружје на Иран


САД и Саудиска Арабија бараат продолжување на ембаргото за увоз на оружје на Иран - МИА

Ријад, 30 јуни 2020 ()  – Саудиските и американските власти повикаа на ново продолжување на ембаргото за увоз на оружје за Иран, предупредувајќи дека укинувањето ќе има полош ефект врз регионалната безбедност, особено врз Јемен, каде Иран ги вооружува бунтовниците од племето Хути.

-Укинувањето на ембаргото ќе го охрабри Техеран и можеби ќе ја охрабри трката во вооружување на Блискиот Исток, изјави американскиот пратеник за Иран, Брајан Хук, на заедничката прес-конференција во Ријад со саудискиот министер за надворешни работи Абдел ал-Џубеир.

„Советот за безбедност на Обединетите нации не може да го прифати тоа“, додаде Хук.

Саудиските власти на средбата со новинарите ги покажа остатоците од ракети  и беспилотни летала што Иран, наводно, им ги доставувал на јеменските бунтовници и со коитие ги напаѓале саудиските градови.

Иран се наоѓа под ембарго за увоз на оружје до октомври годинава, во согласност со Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН, која го реафирмира меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма, потпишан во 2015 година.

САД во 2018 година еднострано се повлекоа од тој договор и вднаш воведоа строги санкции за Техеран, потсетуваат британските медиуми.

Вашингтон уште од почетокот на оваа година ги повикува членките на Советот за безбедност на ОН да поддржат продолжување на ембаргото.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти

Скопје, 2 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, […]

ИЗБОРИ 2020: МИА ќе ги претстави програмите на учесниците на Предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

ДИК со измени на Упатството за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешното продолжение на вчера започната седница, донесе одлука за усвојување на изменето Упатство за набљудување на изборите, а беа избрани и неколку членови на Општински изборни комисии кои поради одредени […]

Умерен оптимизам кај научниците од Оксфорд за вакцината против Ковид-19 - МИА
Вести

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*