Руско МНР: Ситуацијата во Боливија е инсцениран државен удар


Москва е длабоко загрижена поради фактот што подготвеноста на боливиската Влада да пронајде решение преку дијалог е отфрлена од случувањата кои потсетуваат на инсцениран државен удар, се наведува во денешното соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

Руското МНР истакна дека Москва очекува од боливиските политички сили да покажат одговорност и пронајдат уставен излез од кризата.

Боливискиот претседател Ево Моралес синоќа на прес-конференција соопшти дека поднесува оставка по речиси 14 години на власт поради „доброто на земјата“ , откако командантот на вооружените сили тоа го побара од него.

Моралес повика на итни разговори со опозицијата заради повеќенеделните немири кои ја зафатија оваа земја.

– Поднесувам оставка за нашите браќа и сестри, државни службеници, да не бидат предмет на напади и закани, истакна Моралес во обраќањето, емитувано на социјалните мрежи.

Тој ситуацијата во Боливија ја нарече „државен удар“.

Протестите во Боливија почнаа по одржување на изборите кон крајот на октомври, на кои Моралес победи. Во немирите досега загинаа три лица, а повеќе од 300 се повредени.

Организацијата на американски држави (ОАС) соопшти дека со ревизија е утврдено оти имало неправилности на изборите одржани на 20 окотмври, на кои Моралес го освои четвртиот мандат. Моралес се согласи да се одржат нови избори и да се заменат членовите на изборната комисија.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]