Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете


Исјановски: Починатиот затвореник бил нарко-зависник, немал симптоми на КОВИД - МИА

– Рускиот историчар Јуриј Дмитријев, познат по делата за гулазите и репресијата за време на владеењето на Сталин, осуден е на 13 години строг затвор поради сексуално злоставување на дете, соопшти денеска Врховниот суд во Карелија, северозападна Русија.

Дмитријев (64), кој го водеше истражувањето со организацијата Меморијал за пронаоѓање на масовни гробници на жртвите од сталинистичкиот терор, уапсен е во 2016 година и е обвинет за детска порнографија и недолични фотографии од посвоената ќерка. Тој тогаш тврдеше дека фотографиите на голото девојче се направени намерно за да следи како таа расте.

Дмитријев беше ослободен од обвинението во 2018 година, но повисоката судска инстанца ја оспори судската одлука и Дмитријев беше обвинет за потешко дело – сексуално злоставување.

Организацијата Меморијал ведаш реагираше на пресудата за Дмитријев, истакнувајќи дека тој се гони поради неговата активност за зачувување на сеќавањето на политичките жртви.


Вести

Угостителските објекти ќе работат само до 23 часот

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и да […]

Вести

408 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, […]

Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

Собранието не расправаше за измените на Законот за заштита од заразни болести

– Собранието на Република Северна Македонија денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и Алтеа, како и неколку ратификации на договори и спогодби. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*