Руски воени авиони пресретнаа американски дрон во близина на руската граница


Венецуела со авиони ловци ги штити иранските танкери - МИА

Москва, 11 август 2020 () – Три руски воени авиони МиГ-31 се алармирани да пресретнат дрон на американските воздухопловни сили „Глобален сокол“, што се приближува до руската државна граница, соопшти денеска контролниот центар на руската Национална одбрана.Руската служба за контрола на воздушниот простор денеска детектираше цел во воздушниот простор како се приближува до руската граница и нареди итна интервенција на руското воено воздухопловство.

Три авиони МиГ-31 набрзо ја идентификуваа целта – американскиот дрон РК-4Б (RQ-4B) „Глобален сокол“.