Русија паузира со вакцинирање волонтери


– Русија привремено ја прекина вакцинацијата на нови волонтери против коронавирусот, соопшти денеска персоналот на осум од 25 клиники, наведувајќи голема побарувачка за вакцина или недостиг на дози.Сепак, производителот на вакцината рече дека тестирањето на нови волонтери е само забавено.

Тестирања сè уште се спроведуваат на три клиники во Москва, а вработените велат дека останале без првите од двете дози на вакцината, колку што е планирано да се дадат.

Втората вакцина се дава 21 ден по првата.

– Вакцинацијата е само привремено запрена. Ја имаме само втората доза. Останавме без првата доза пред една недела, изјави член на една московска клиника.

Директорот на институтот Гамалеа, Александар Гинтсбург, кој ја разви и произведува вакцината, рече дека одлуката за намалување на приливот на нови волонтери се должи на следењето на оние кои веќе ја примиле втората доза.

Тој рече дека 20.000 доброволци ја добиле првата доза, а втората 9000.

– Потребата да се намали бројот на волонтери е затоа што нема доволно капацитет на клиниките. Многумина изразија желба да ја примат вакцината, но производителот не ја следи побарувачката, изјави претставник на Крокус Медикал, истражувачка организација која го надгледува тестирањето во Москва заедно со Министерството за здравство.

Претставникот, кој сакал да остане анонимен, не сакаше да го открие името, но додаде дека вакцинацијата на нови волонтери треба да продолжи на 10 ноември.

Алексеј Кузњецов, помошник на рускиот министер за здравство, рече дека тестирањето на волонтери продолжува.

– Целта од 40.000 тестирани ќе биде постигната, рече тој.


Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Вести

Македонскиот јазик и идентитет се неспорни, можен патоказ кон Договорот со Бугарија, но не како дел од преговарачката рамка

– Македонскиот јазик и идентитет не се предмет на преговори, потенцираа вчера високи претставници на Владата и напоменаа дека темната страна на историјата треба да остане зад нас, а решенијата со Бугарија да се бараат […]

Вести

Бројките на новозаразени се стабилизираат, мерките се ефикасни ако се почитуваат

– Мерките за заштита од вирусот даваат резултати и доколку се почитуваат, дополнителни не се потребни, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој вчера соопшти дека врвот на епидемијата е достигнат пред една недела и […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*