Русија ќе добие 200 респиратори од САДСо помош на ЕУ обезбедени 12 респиратори и 5.000 маски - МИА

Вашингтон, 16 мај 2020 () – САД ќе и донираат 200 респиратори на Русија, како помош во борбата против епидемијата со новиот коронавирус. Респираторите ќе бидат доставени преку воен транспорт.

Првите 50 респиратори произведени во Калифорнија в среда ќе бидат подготвени за испорака до хирушкиот центар во Москва, додека другите 150 респиратори ќе бидат подготвени за достава до 26 мај.

Респираторите што ќе бидат донирани на Москва чинат околу 4,7 милиони долари. Американски претставници изјавија дека респираторите се наменети за граѓаните на Русија и оти донацијата не е сигнал за партнерство со руската армија.

Руските власти во средата ја суспендира употребата на респираторите Авента-М, од руско производство, по неколкуте пожари во Москва и во Санкт Петербург, предизвикани од тие апарати.

Русија со 272.000 случаи е втора земја во светот по бројот на заразени луѓе со новиот коронавирус, а на прво место е САД.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]