Републиканците добија конгресмен повеќе на прегласување во Северна Каролина


Републиканецот Дан Бишоп победи синоќа во прегласување во деветти конгресен дистрикт во Шарлот, Северна Каролина, извојувајќи тесна побада над својот демократски соперник.

Победата на искусниот републиканец Бишоп над 36 годишниот демократ и воен ветеран Ден Мекгриди, беше извојувана со помош на претседателот Доналд Трамп и се гледа како предвесник како би можеле да гласаат Американците од провинцијата на претседателските избори во 2020 година.

Трамп во понеделникот во Фајетсвил, армиски град и дел од овој дистрикт, оддржа кампања во корист на Бишоп и преку Твитер пораки ги повикуваше избирачите да гласаат за него. Сојузната држава ја посети и потпретседателот Мајк Пенс.

На изборите во 2016 година Трамп во деветиот дистрикт победи со предност од 12 процентни поени.

Прегласувањата во САД се ретки. Ова беше закажано после конгресните избори во дистриктот лани есента, откако беше откриено фалсификување на гласачки ливчиња на неприсутни избирачи (кои гласале оддалечено) во полза на тогашниот републикански кандидат Марк Харис, кој прогласи победа. Но гласањето подоцна беше поништено и повторно закажано за септември годинава.


Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада - МИА
Вести

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Скопје, 3 август 2020 () – Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“. Седницата ќе се одвива […]

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири - МИА
Вести

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Скопје, 3 август 2020 () – Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата од Ковид-19 и без […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

Скопје, 3 август 2020 () – Нови 166 случаи со Ковид-19 од 1.419 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа четири пациенти од Скопје, Кичево, Штип и […]