Рекордно топење на мразот на Гренланд


Смрзнатата плоча на Гренланд забрзано се топи и е најмала од 1948 година - МИА

Копенхаген, 21 август 2020 () – Топењето на мразот на Гренланд лани повторно се зголеми и го урна претходниот рекорд за 15 отсто, предупредуваат научниците.

Според новата анализа, нивото на распаѓање е „невидено“, врз основа на мерењата почнати уште во 1948 година.

Непосредна причина за огромната загуба на мразот е фактот дека високите системи за притисок на воздухот минатото лето беа блокирани над Гренланд, но авторите на анализата веруваат дека емисиите на јаглерод го воведуваат овој остров во ерата на екстремно топење, пренесува Би-Би-Си.

Студијата укажува дека уделот на Гренланд во глобалното ниво на морето значително се зголеми во последните 30 години, бидејќи е зголемено количеството на стопен мраз.

Меѓународниот извештај од декември минатата година посочува дека Гренланд губи мраз седум пати побрзо отколку во текот на 90-тите години.

Новата студија потврдува дека овој тренд продолжува.

Истражувачите тврдат дека Гренланд во текот на целата година изгубил 532 гигатони мраз, што е значително зголемување во однос на 2012 година.

Научниците објаснуваат дека ова количество на стопен мраз додава 1,5 милиметри на глобалното ниво на морето, што е околу 40 проценти од просечното зголемување за една година.

Според пресметките на данскиот климатолог Мартин Стендел, загубата на мраз од минатата година е доволна за да ја покрие цела Велика Британија со околу 2,5 метри вода.


Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

– Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Вести

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

– Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка. На Инфективна нема […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*