Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио


Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио - МИА

Токио, 9 јули 2020 () – Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата.

Претходниот рекорд беше поставен на 17 април, кога за еден ден беа потврдени 206 нови случаи.

Јапонските власти соопштија дека зголемувањето на бројот на заразени во последните две недели главно се должи на тоа што се тестираат повеќе лица, особено оние што работат во објекти за забава за ноќен живот, како хостеси во клубови и барови. За време на панел состанокот кој денеска го одржа Владата во Токио, експертите рекоа дека зголемувањето е делумно резултат на систем на пообемно тестирање.

Поголемиот дел од новите заразени лица се на возраст од 20 до 40 години.

Во Токио во моментов има шест пациенти со коронавирус кои се наоѓаат во критична состојба, додека градот веќе две недели нема регистрирано смртен случај од Ковид-19.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*