Реакции за твит на Трамп: Ги предаде Курдите и не знаеш да напишеш „Битлси“


Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД преместиле на непозната локација неколкумина најопасни припадници на ИД кои биле во затвор во северна Сирија, за да може да ги „држат на око“ додека трае турската офанзива на тоа подрачје.

Меѓу нив се и двајца познати под прекарот „Beatles“ кои се поврзани со убиство на западни заложници.

Објавата на Трамп на Твитер дека „Битлси“ се премсетени на непозната локација предизвика низа негативни реакции поради спелување.

Трамп објави на Твитер дека т.н. „Битлси“ се преместени додека трае офанзивата на турските сили, но Битлси се спелувани како „Beetles“ наместо „Beatles“.

Покрај „лошиот англиски“ илјадници го коментираа твитот на Трамп и му забележуваат и за повлекувањето на американските сили од северот на Сирија бидејќи тоа ги заживува ИД и дека ги оставил Курдите „на цедило“ и на „милост и немилост на Турците“. Корисниците на Твитер веќе го користат хаштагот – #TrumpBetrayedTheKurds.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]