Ракетен напад врз штаб на американската армија во Багдад, нема жртви


– Рано утрово четири „мали ракети“ го погодија седиштето на воената коалиција предводена од САД во Багдад, но немаше жртви, изјави портпаролот на коалицијата.

Ирачката војска соопшти дека три ракети „качуша“ ја погодиле Зелената зона, во која се сместени Амбасадата на САД, други странски мисии и зградите на ирачката влада.

Во соопштението се наведува дека четвртата ја погодила блиската логистичка база на ирачките безбедносни сили.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападите.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]