Ракетен напад врз азербејџанскиот град Ганџа, 12 загинати и 40 повредени


–  Ракетен напад е извршен синоќа еден час по полноќ врз вториот по големина азербејџански град Ганџа.

Во нападот загинале 12 луѓе, повредени се повеќе од 40 лица и причинета е значителна штета врз цивилна и транспортна инфраструктура, соопшти државното обвинителство на Азербејџан.

Истовремено, воени сили во Нагорно Карабах тврдат дека утрови биле гранатирани Степанакерт и Шуша, при што се повредени цивили.

Според азербејџанските власти, во нападот е причинета сериозна штета врз цивилна инфраструктура и сообраќајници.

Се додава дека Ганџа е нападната со ракети „Скад“ (Р-17) и тоа од територија на Ерменија, а ерменската страна ги демантира таквите наводи.

Во тек е спасувачка акција, со цел да се утврди дали има цивилно население под урнатините на зградите.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*