Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг


Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг - МИА

Лондон, 30 јуни 2020 () – Велика Британија нема да го сврти грбот на обврските што ги презеде во својата поранешна колонија во Хонг Конг, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб, кој оцени дека Кина ги прекршила ветувањата со новиот закон за безбедност.

Според тој закон, обид за отцепување и бунт, ќе се смета за кривично дело за кое е можна казна доживотен затвор,

„Кина одлучи да го прекрши ветувањето што го даде на народот во Хонг Конг и да оди против она на што се обврза пред меѓународната заедница“, напиша Раб на Твитер.

Претходно Раб изјави дека сака да ги види деталите од новиот закон пред да донесе одлука за следните чекори.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*