Прво јавно појавување на Бајден и Камала ХарисПрво јавно појавување на Бајден и Камала Харис - МИА

Вашингтон, 13 август 2020 () – Камала Харис, која ќе биде кандидат за демократите за потпретседател на САД во претседателската трка на Џо Бајден, се појави во јавноста со него за првпат, ден откако таа беше прогласена за кандидат.

Харис и Бајден заедно учествуваат во предизборниот митинг во Вилмингтон во неговата родна држава Делавер.

Настанот беше затворен за јавноста поради пандемијата на коронавирусот, а Бајден и Харис се појавија со заштитни маски, јави Би-Би-Си.

Од штабот на Бајден соопштија дека се собрани 26 милиони долари за претседателската кампања само 24 часа откако беше објавено дека Камала Харис е негов избор за потпретседател. Според нив, регистрирани над 150.000 донации од лица кои првпат обезбедиле пари за кампањата.


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*