Први 15 случаи на коронавирус во Таџикистан


Велика Британија со рекордни 938 жртви на Ковид-19 за еден ден - МИА

Душанбе, 30 април 2020 () – Таџикистан ги потврди првите 15 случаи на заразени со новиот коронавирус во земјата, соопшти денеска Министерството за здравство.


 

Петмина од заразените се во главниот град Душанбе, а останатите 10 се во регионот Согд, кој граничи со Узбекистан и Киргистан, соопшти Министерството.