Протести во Велика Британија поради одлуката на Џонсон


Во Лондон и другите големи британски градови денеска се одржуваат собири против одлуката на премиерот Борис Џонсон да ја суспендира работата на Парламентот две месеца пред Брегзит.

Демонстрантите се собраа во близина на Даунинг стрит, како и во Белфаст, во Јорк и во други градови за да покажат дека ќе блокираат Брегзит без договор.

Во Лондон демонстрантите извикуваа „Борис Џонсон, срам да ти е“.

Одлуката на Џонсон за суспензија на Парламентот наиде на отпор и кај дел од пратениците кои планираа следната недела да донесат законски прописи со цел да се спречи излегување на Велика Британија од Европска Унија без договор.

Исто така, затворањето на Парламентот од страна на Џонсон се оспорува и во три одвоени судски случаи.


Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19 - МИА
Вести

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19

Скопје, 9 април 2020 () – Притвореник во затворот Скопје во Шуто Оризари, примен на 8 март оваа година, кој починал од срцев удар, без симптоми за коронавирус, посмортем му е потврден Ковид 19, соопшти […]

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот - МИА
Вести

Потврдени 46 нови случаи на Ковид-19, вкупната бројка на дијагностицирани случаи 663

Скопје, 9 април 2020 () – Министерството за здравство информираше дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово -1, […]

И во полициски час интервенции за технички проблеми на телекомуникациските мрежи - МИА
Вести

И во полициски час интервенции за технички проблеми на телекомуникациските мрежи

Скопје, 9 април 2020 () – Доколку граѓаните имаат технички проблеми во функционирање на телекомуникациската мрежа може да се обратат до операторите, чии технички екипи и покрај тоа што е полициски час и е прогласена […]