Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез


Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка.

Протестите ги организираа конзервативните опозициски партии Народна партија и Граѓани, а ги поддржа крајната десничарска партија Вокс, сметајќи дека Санчез мора да отстапи, бидејќи преговара со каталонските сепаратисти.

Владата на Санчез во петокот ги прекина преговорите со каталонските сепаратисти, бидејќи тие, како што соопшти вицепремиерката Кармен Калво, не отстапија од своето барање да се одржи референдум за независност на Каталонија.

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]

Вести

„Рекет“ – епизоди со специјално-обвинителски искази и партиски обвинувања

Официјалните активности на Обвинителството за расветлување на случајот „Рекет“ вчера продолжија со исказ на Бурим Рустеми, третиот обвинител од Специјалното јавното обвинителство (СЈО) кој сведочеше за прашања поврзани со истрагата „Поштенска банка“, која ја води […]