Продолжени санкциите на ЕУ против Русија за шест месеци


Брисел, 5 јули 2018  – Советот на ЕУ денеска изгласа шестмесечно продолжување на санкциите против Русија, до 31 јануари 2019 година.

Одлуката доаѓа по брифинг на канцеларката Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон на последниот ЕУ самит за состојбата со имплементација на Договорот од Минск.

Санкциите на ЕУ таргетираат неколку специфични сектори на руската економија, како финансиите, енергијата и одбраната и првпат беа изгласани како одговор на руската вмешаност во украинскиот конфликт.

Одлуката денеска е усвоена едногласно од сите земји членки на ЕУ.

Вести

Средба Џафери-Кодели

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше средба со претседателката на Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Албанија Мими Кодели. Како што соопшти Кабинетот на претседателот на Собранието, Џафери истакна дека оваа посета […]

Вести

Судскиот совет со осуда за однесувањето на Рускоска

Судскиот совет на Република Северна Македонија најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска и смета дека е во спротивност на Етичкиот кодекс на јавните обвинители. Од Судскиот совет на Република Северна Македонија во […]

Вести

Рускоска со СМС до апелациските судии: Ако сте ја пуштиле Катица од гаќи ќе ве истресам

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот […]